Looks like lots of great choices this year.
Wednesday, October 3rd
8 pm ET – The Unknown (1927)
9 pm ET – The Phantom of the Opera (1925)
10:45 pm ET – The Monster (1925)
Thursday, October 4th
12:30 am ET – The Penalty (1920)
2:15 am ET – The Unholy Three (1925)
4 am ET – He Who Gets Slapped (1924)
Saturday, October 6th
2 am ET – Deadly Friend (1986)
3:45 am ET – Demon Seed (1977)
Sunday, October 7th
8 pm ET – The Mummy’s Hand (1940)
9:30 pm ET – The Mummy’s Ghost (1944)
10:45 pm ET – The Mummy’s Curse (1944)
Monday, October 8th
12 am ET – Nosferatu (1922)
Wednesday, October 10th
8 pm ET – The Devil’s Bride (1968)
10 pm ET – (Horror of) Dracula (1958)
11:30 pm ET – Dracula, Prince of Darkness (1965)
Thursday, October 11th
1:15 am ET – Horror Hotel (aka City Of The Dead) (1960)
2:45 am ET – The Face of Fu Manchu (1965)
4:30 am ET – Rasputin, the Mad Monk (1966)
Saturday, October 13th
2:15 pm ET – The Seventh Victim (1943)
8 pm ET – The Fearless Vampire Killers or, Pardon Me, But Your Teeth Are In My Neck (aka Dance of the Vampires) (1967)
Sunday, October 14th
8 pm ET – Abbott and Costello Meet the Mummy (1955)
9:30 pm ET – Mummy’s Boys (1936)
10:45 pm ET – The Robot vs. the Aztec Mummy (1958)
Monday, October 15th
12 am ET – Faust (1926)
Tuesday, October 16th
12:15 am ET – The Black Hole (1979)
Wednesday, October 17th
8 pm ET – The Old Dark House (1932) (Pictured Above)
9:30 pm ET – The Walking Dead (1936)
10:45 pm ET – Isle of the Dead (1945)
Thursday, October 18th
12:15 am ET – Bedlam (1946)
1:45 am ET – Die, Monster, Die! (1965)
3:15 am ET – The Sorcerers (1967)
5:00 am ET – The Terror (1963)
Friday, October 19th
8 pm ET – Carry on Screaming! (1966)
Saturday, October 20th
2 am ET – Dreamscape (1984)
3:45 am ET – Dead Sleep (1990)
Sunday, October 21st
8 pm ET – The Mummy (1959)
9:45 pm ET – The Curse of the Mummy’s Tomb (1964)
11:15 pm ET – The Pharaoh’s Curse (1957)
Monday, October 22nd
12:30 am ET – The Phantom Carriage (1921)
2:30 am ET – Eyes Without a Face (1959)
4:15 am ET – A Woman’s Face (1941)
8 pm ET – The Frankenstein Myth (2018)
9 pm ET – Son of Frankenstein (1939)
11 pm ET – The Frankenstein Myth (2018)
Tuesday, October 23rd
12 am ET – The Curse of Frankenstein (1957)
1:30 am ET – Frankenstein Created Woman (1967)
3:15 am ET – Frankenstein Must Be Destroyed! (1970)
5 am ET – The Mysterious Doctor (1943)
Wednesday, October 24th
8 pm ET – White Zombie (1932)
9:15 pm ET – Mark of the Vampire (1935)
10:30 pm ET – Night Monster (1942)
Thursday, October 25th
12 am ET – The Human Monster (1939)
1:30 am ET – The Devil Bat (1940)
2:45 am Et – The Corpse Vanishes (1942)
4 am ET – Spooks Run Wild (1941)
5:15 am ET – Bowery at Midnight (1942)
9:45 am ET – The Canterville Ghost (1944)
Saturday, October 27th
2 am ET – The Hand (1981)
4 am ET – The Beast With Five Fingers (1946)
6 am ET – The 7 Faces of Dr. Lao (1964)
11:30 am ET – The Tell-Tale Heart (SHORT) (1941)
2:15 pm ET – Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941) (Pictured Above)
6 pm ET – The Power (1968)
8 pm ET – The Ghost and Mrs. Muir (1947)
10 pm ET – The Ghost and Mr. Chicken (1966)
Sunday, October 28th
12 am ET – Follow Me Quietly (1949)
1:30 am Et – House of Dark Shadows (1970)
3:30 am ET – Night Of Dark Shadows (1971)
5:30 am ET – Black Cats and Broomsticks (SHORT) (1955)
8 pm ET – The Mummy’s Shroud (1967)
10 pm ET – Blood from the Mummy’s Tomb (1971)
SLIDE 5 of 7OCTOBER 29 – 30
Monday, October 29th
4 am ET – Diabolique (1955)
6:30 am ET – The Curse of the Cat People (1944)
7:45 am ET – The Bad Seed (1956)
10 am ET – Children of the Damned (1963)
11:45 am ET – Village of the Damned (1961)
1:15 pm ET – What Ever Happened to Baby Jane? (1962)
3:45 pm ET – Hush … Hush, Sweet Charlotte (1964)
6:15 pm ET – The Nanny (1965)
8 pm ET – Island of Lost Souls (1932)
9:15 pm ET – Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1932)
11 pm ET – Mad Love (1935)
Tuesday, October 30th
12:15 am ET – The Fly (1958)
4:15 am ET – The Frozen Dead (1967)
5:30 am ET – Return to Glennascaul (SHORT) (1953)
6 am ET – Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1920)
7:15 am ET – The Magician (1926)
8:45 am ET – The Man Who Could Work Miracles (1936)
10:15 am ET – The Devil-Doll (1936)
11:45 am ET – The Mysterious Island (1929)
1:30 pm ET – Doctor X (1932)
3 pm ET – The Return of Doctor X (1939)
4:15 pm ET – King Kong (1933)
6:15 pm ET – Things To Come (1936)
8 pm ET – Ghost Chasers (1951)
9:30 pm ET – The Bowery Boys Meet the Monsters (1954)
10:45 pm ET – Spook Busters (1946)
Wednesday, October 31st
12:15 am ET – Spook Chasers (1957)
1:30 am ET – Master Minds (1949)
2:45 am ET – Night of the Living Dead (1968) (Pictured Above)
4:30 am ET – The Plague of the Zombies (1966)
6 am ET – Hands of a Stranger (1962)
7:30 am ET – Dementia 13 (1963)
9 am ET – Cat People (1942)
10:15 am ET – Carnival of Souls (1962)
11:45 am ET – Spirits of the Dead (1968)
2 pm ET – From Beyond the Grave (1973)
4 pm ET – Black Sabbath (1963)
6 pm ET – Dead of Night (1945)
8 pm ET – House of Wax (1953)
9:45 pm ET – The Pit and the Pendulum (1961)
11:15 pm ET – The Masque of the Red Death (1964)
Thursday, November 1st
1 am ET – House on Haunted Hill (1958)
2:30 am ET – Theatre of Blood (1973)
4:30 am ET – The Last Man on Earth (1964)
Wednesday, October 3rd
8 pm ET – The Unknown (1927)
9 pm ET – The Phantom of the Opera (1925)
10:45 pm ET – The Monster (1925)
Thursday, October 4th
12:30 am ET – The Penalty (1920)
2:15 am ET – The Unholy Three (1925)
4 am ET – He Who Gets Slapped (1924)
Saturday, October 6th
2 am ET – Deadly Friend (1986)
3:45 am ET – Demon Seed (1977)
Sunday, October 7th
8 pm ET – The Mummy’s Hand (1940)
9:30 pm ET – The Mummy’s Ghost (1944)
10:45 pm ET – The Mummy’s Curse (1944)
Monday, October 8th
12 am ET – Nosferatu (1922)
Wednesday, October 10th
8 pm ET – The Devil’s Bride (1968)
10 pm ET – (Horror of) Dracula (1958)
11:30 pm ET – Dracula, Prince of Darkness (1965)
Thursday, October 11th
1:15 am ET – Horror Hotel (aka City Of The Dead) (1960)
2:45 am ET – The Face of Fu Manchu (1965)
4:30 am ET – Rasputin, the Mad Monk (1966)
Saturday, October 13th
2:15 pm ET – The Seventh Victim (1943)
8 pm ET – The Fearless Vampire Killers or, Pardon Me, But Your Teeth Are In My Neck (aka Dance of the Vampires) (1967)
Sunday, October 14th
8 pm ET – Abbott and Costello Meet the Mummy (1955)
9:30 pm ET – Mummy’s Boys (1936)
10:45 pm ET – The Robot vs. the Aztec Mummy (1958)
Monday, October 15th
12 am ET – Faust (1926)
Tuesday, October 16th
12:15 am ET – The Black Hole (1979)
Wednesday, October 17th
8 pm ET – The Old Dark House (1932) (Pictured Above)
9:30 pm ET – The Walking Dead (1936)
10:45 pm ET – Isle of the Dead (1945)
Thursday, October 18th
12:15 am ET – Bedlam (1946)
1:45 am ET – Die, Monster, Die! (1965)
3:15 am ET – The Sorcerers (1967)
5:00 am ET – The Terror (1963)
Friday, October 19th
8 pm ET – Carry on Screaming! (1966)
Saturday, October 20th
2 am ET – Dreamscape (1984)
3:45 am ET – Dead Sleep (1990)
Sunday, October 21st
8 pm ET – The Mummy (1959)
9:45 pm ET – The Curse of the Mummy’s Tomb (1964)
11:15 pm ET – The Pharaoh’s Curse (1957)
Monday, October 22nd
12:30 am ET – The Phantom Carriage (1921)
2:30 am ET – Eyes Without a Face (1959)
4:15 am ET – A Woman’s Face (1941)
8 pm ET – The Frankenstein Myth (2018)
9 pm ET – Son of Frankenstein (1939)
11 pm ET – The Frankenstein Myth (2018)
Tuesday, October 23rd
12 am ET – The Curse of Frankenstein (1957)
1:30 am ET – Frankenstein Created Woman (1967)
3:15 am ET – Frankenstein Must Be Destroyed! (1970)
5 am ET – The Mysterious Doctor (1943)
Wednesday, October 24th
8 pm ET – White Zombie (1932)
9:15 pm ET – Mark of the Vampire (1935)
10:30 pm ET – Night Monster (1942)
Thursday, October 25th
12 am ET – The Human Monster (1939)
1:30 am ET – The Devil Bat (1940)
2:45 am Et – The Corpse Vanishes (1942)
4 am ET – Spooks Run Wild (1941)
5:15 am ET – Bowery at Midnight (1942)
9:45 am ET – The Canterville Ghost (1944)
Saturday, October 27th
2 am ET – The Hand (1981)
4 am ET – The Beast With Five Fingers (1946)
6 am ET – The 7 Faces of Dr. Lao (1964)
11:30 am ET – The Tell-Tale Heart (SHORT) (1941)
2:15 pm ET – Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941) (Pictured Above)
6 pm ET – The Power (1968)
8 pm ET – The Ghost and Mrs. Muir (1947)
10 pm ET – The Ghost and Mr. Chicken (1966)
Sunday, October 28th
12 am ET – Follow Me Quietly (1949)
1:30 am Et – House of Dark Shadows (1970)
3:30 am ET – Night Of Dark Shadows (1971)
5:30 am ET – Black Cats and Broomsticks (SHORT) (1955)
8 pm ET – The Mummy’s Shroud (1967)
10 pm ET – Blood from the Mummy’s Tomb (1971)
SLIDE 5 of 7OCTOBER 29 – 30
Monday, October 29th
4 am ET – Diabolique (1955)
6:30 am ET – The Curse of the Cat People (1944)
7:45 am ET – The Bad Seed (1956)
10 am ET – Children of the Damned (1963)
11:45 am ET – Village of the Damned (1961)
1:15 pm ET – What Ever Happened to Baby Jane? (1962)
3:45 pm ET – Hush … Hush, Sweet Charlotte (1964)
6:15 pm ET – The Nanny (1965)
8 pm ET – Island of Lost Souls (1932)
9:15 pm ET – Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1932)
11 pm ET – Mad Love (1935)
Tuesday, October 30th
12:15 am ET – The Fly (1958)
4:15 am ET – The Frozen Dead (1967)
5:30 am ET – Return to Glennascaul (SHORT) (1953)
6 am ET – Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1920)
7:15 am ET – The Magician (1926)
8:45 am ET – The Man Who Could Work Miracles (1936)
10:15 am ET – The Devil-Doll (1936)
11:45 am ET – The Mysterious Island (1929)
1:30 pm ET – Doctor X (1932)
3 pm ET – The Return of Doctor X (1939)
4:15 pm ET – King Kong (1933)
6:15 pm ET – Things To Come (1936)
8 pm ET – Ghost Chasers (1951)
9:30 pm ET – The Bowery Boys Meet the Monsters (1954)
10:45 pm ET – Spook Busters (1946)
Wednesday, October 31st
12:15 am ET – Spook Chasers (1957)
1:30 am ET – Master Minds (1949)
2:45 am ET – Night of the Living Dead (1968) (Pictured Above)
4:30 am ET – The Plague of the Zombies (1966)
6 am ET – Hands of a Stranger (1962)
7:30 am ET – Dementia 13 (1963)
9 am ET – Cat People (1942)
10:15 am ET – Carnival of Souls (1962)
11:45 am ET – Spirits of the Dead (1968)
2 pm ET – From Beyond the Grave (1973)
4 pm ET – Black Sabbath (1963)
6 pm ET – Dead of Night (1945)
8 pm ET – House of Wax (1953)
9:45 pm ET – The Pit and the Pendulum (1961)
11:15 pm ET – The Masque of the Red Death (1964)
Thursday, November 1st
1 am ET – House on Haunted Hill (1958)
2:30 am ET – Theatre of Blood (1973)
4:30 am ET – The Last Man on Earth (1964)